Kto czyta nie błądzi.

Czym różni się kredyt bankowy od pożyczki pozabankowej

Jeszcze kilka lat temu uzyskanie finansowania bankowego nie stanowiło żadnego problemu. Banków na rynku było ponad 20 i każdy z nich zaciekle walczył o klienta. Ostatnie lata to konsolidacja rynku bankowego, nowe regulacje i ograniczenia. To stworzyło miejsce dla wielu firm pożyczkowych i social lendingowych. Dzisiaj coraz więcej Klientów szuka finansowania prywatnego, które jest łatwiejsze do zdobycia i na koniec dnia okazuje się konkurencyjne cenowo zważywszy na prostotę i brak konieczności stosowania różnego typu ubezpieczeń i towarzyszących im prowizji. Dodatkowym kosztem udzielenia kredytu bankowego, o czym mało kto mówi, jest wysokość podatku jaki należy odprowadzić do US, żeby uzyskać „tradycyjną” zdolność kredytową zgodną ze wskaźnikami TDR i innymi. 

Najważniejsze różnice.

Szybkość analizy. 

Zasadniczo 90% naszych Klientów uważa tą cechę za najistotniejszą. Każdy, kto czekał tygodniami na decyzję w banku uniwersalnym wie, jak długo może trwać jej wydanie. Pożyczki dla biznesu muszą być szybkie przede wszystkim. Wtedy cena i inne cechy produktu schodzą na dalszy plan. Prawie 85% klientów uzyskuje u nas finansowanie w czasie krótszym niż 7 dni roboczych. Jak porównamy to z procesem hipotecznym w bankach widać, że nasze tempo jest dużo lepsze. 

Minimum formalności. 

Banki, ze względu na wymogi formalne, często oczekują od Ciebie mnóstwa dokumentów. Z goła inaczej jest w Business Funds, gdzie stosujemy minimum formalności, a prosimy Cię tylko o to co niezbędne. U nas uzyskujesz decyzję wstępną w ciągu 24h, więc od razu wiesz na czym stoisz. Potem masz kilka dnia na skompletowanie dokumentów do aktu notarialnego i finalizujemy transakcję. Szybko i sprawnie. 

Liberalne podejście. 

Tak – każdy z nas popełnia błędy, ale najważniejsze jest to żeby ich nie powielać. Nie skreślamy Klientów, którzy mają zaległość US, ZUS czy KRD. Pytanie; czy Twoje problemy z obsługą zobowiązań publicznoprawnych są tymczasowe, czy permanentne i trwają od początku Twojej działalności? Niestety w tym drugim przypadku Business Funds odmówi Ci udzielenia finasowania. To samo dotyczy historii w BIK i innych rejestrach. U nas musisz wykazać, że Twoje problemy są spowodowane wypadkiem losowym, a nie są sposobem na życie i finansowanie biznesu.

Elastyczność w spłacaniu. 

W Business Funds mamy możliwość zastosowania elastycznego harmonogramu spłat. Wszystkie szczegóły ustalamy indywidualnie i dopasowujemy do Twoich oczekiwań. 

Jakie rejestry sprawdzamy przy udzielaniu pożyczki biznesowej? BIK, KRD, inne? 

Dlaczego muszę przedstawiać tyle dokumentów? 

Przede wszystkim żądamy dużo mniej dokumentów niż banki. Mino to często spotykamy się ze stwierdzeniem, że za dużo sprawdzamy … bo po co, naszej firmie, wiedzieć jaki, kto ma BIK, skoro pewnie zły, bo w przeciwnym razie Klient wziąłby kredyt w banku? Po co nam wiedzieć co figuruje w innych rejestrach? Otóż, w naszej ocenie to, co działo się w przeszłości można dosyć dokładnie przeanalizować i wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość. Rozumiemy, że nasi Klienci nie są „krystalicznie czyści”, jednak obserwując przeszłość można wywnioskować jakie będą tendencje na przyszłość. Chcemy w portfelu mieć wyłącznie projekty, które mają realną szansę spłacić się w terminie zapadalności. Zatem sprawdzamy wszystkie rejestry, ale wyciągamy inne wnioski niż banki. Tutaj znowu przejawiamy tolerancyjne podejście do negatywnych wpisów czy zaległości. Jeśli Twoje opóźnienia można racjonalnie wyjaśnić to nie masz się czego obawiać. W Business Funds wystrzegamy się Klientów, którzy notorycznie unikają spłacania swoich zobowiązań. Zwieńczeniem całej analizy jest szczegółowy raport gospodarczy przeprowadzony w profesjonalnej wywiadowni. 

Czym zatem różni się pożyczka biznesowa od kredytu bankowego formalnie?

Patrząc od strony Pożyczkobiorcy największą różnicą jest to, że pieniądze które otrzymuje w ramach pożyczki pochodzą z prywatnego źródła lub funduszu, a nie z banku – jak przy kredycie. Cała reszta jest bardzo podobna. Wszystkie analizy przebiegają podobnie: analiza prawna, finansowa i techniczna czyli dotycząca nieruchomości. Dodatkowo Business Funds dokładnie urealnia wizję spłaty przedstawioną przez Pożyczkobiorcę. Finalizacją procesu jest podpisanie umowy notarialnej – ustanowienie hipoteki i poddanie się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 kpc. 

Czy pożyczka biznesowa się w ogóle opłaca? 

Jakie koszty występują przy pożyczce biznesowej? 

Skoro nasze pożyczki mają być szybkie i proste takimi właśnie je wymyśliliśmy. Zasadniczo oprocentowanie pożyczki to odsetki ustawowe, czyli na dziś dzień 7,2% w skali roku. To pierwszy składnik kosztowy. Drugim jest prowizja ustalana indywidualnie dla każdego Klienta, pobierana z góry i doliczana do salda, na którą składają się; koszty aktów notarialnych, wycen, analiz, ewentualnych biznesplanów, wynagrodzenie dystrybutorów i Business Funds itd. 

Kto najczęściej korzysta z takiego finansowania? 

Naszymi Klientami są przedsiębiorcy, którzy potrzebują pieniędzy „na wczoraj” albo w jakiś sposób są wykluczeni przez banki i nie mogą tak uzyskać finasowania dla swoich firm. Dla tych Klientów liczy się przede wszystkim szybkość działania oraz wyrozumiałe podejście do pewnych kwestii. 

Podsumowując: z naszych pożyczek może skorzystać każdy przedsiębiorca, bez względu na branżę w której działa, bez względu na staż prowadzenia swojej firmy. Nasi Pożyczkobiorcy muszą mieć dobrze funkcjonujące  biznesy i realne możliwości spłacenia zobowiązania. Zabezpieczeniem każdej transakcji jest nieruchomość – zgodnie z wytycznymi Business Funds. Pożyczka poza bankowa powinna być szybka i dostosowana do Twoich oczekiwań. 

Tagi:

, , , , , , ,